Scientific Program

hr
Pepper Tomato

Sunday, September 30

13:00-16:30REGISTRATION
16:30-18:00OPEN CEREMONY WELCOME by CEO EWS and VIPs
Plenary Talk
18:00WELCOME RECEPTION

Monday, October 1

08:15-10:00SESSION I: GENOME EDITING AND MUTATION BREEDING
Organizer: Luca Comai
08:15-08:45KEYNOTE SPEAKER
08:45-09:15TALK 1
09:15-09:30TALK 2
09:30-10:00TALK 3
10:00-10:15 | COFFEE BREAK
10:15-12:15SESSION II: BREEDING TECHNOLOGIES
Organizer: Byoung-Cheorl Kang
10:15-10:45Soon Ju Park: Tomato yield improvement by manipulation of stem maturation
10:45-11:15Hanne Volpin
11:15-11:45Zhibiao Ye: Molecular Marker Development and High Throughput Genotyping in Tomato
11:45-12:15Richard Finkers: Breeding insights from phased genome assembly of tetraploid potato cultivars
12:15-14:00 | LUNCH
14:00-16:00PARALLEL WORKSHOPS
Pepper (Organizer: Doil Choi)
14:00-14:30Doil Choi: New reference genome sequences of hot pepper reveal the massive evolution of plant disease-resistance genes by retroduplication
14:30-15:00Ilan Paran: Functional conservation of transcription factors controlling immature fruit color in pepper and tomato
15:00-15:20Jundae Lee: Development and use of SNP markers associated with disease resistance and capsaicinoids content for marker-assisted selection of pepper using a Fluidigm EP1 system
15:20-15:40Feng Li: Pepper transcriptome
15:40-16:00Orarat Mongkolporn: Anthracnose resistance
Eggplants and other Solanaceae (Organizer: Sergio Lanteri)
Prof. Lorenzo Barchi: Transcriptome analysis of eggplant in response to Frankliniella occidentalis attacks
Dr. Andrea Moglia: CRISPR/Cas9–mediated knock-out of polyphenol oxidase genes in eggplant for the improvement of the berry quality
16:00-16:15 | COFFEE BREAK
16:15-18:15PARALLEL WORKSHOPS
Tomato (Organizer: David Francis)

Tuesday, October 2

08:15-10:00SESSION III: SOLANACEAE BIOTECHNOLOGY
Organizer: Diego Orzaez
08:15-08:45KEYNOTE SPEAKER
08:45-09:15TALK 1
09:15-09:30TALK 2
09:30-10:00TALK 3
10:00-10:15 | COFFEE BREAK
10:15-12:15SESSION IV: BIODIVERSITY
Organizer: Antonio Granell
10:15-10:45TALK 1
10:45-11:15TALK 2
11:15-11:45TALK 3
11:45-12:15TALK 4
12:15-14:00 | LUNCH
14:00-16:00PARALLEL WORKSHOPS
Bioinformatics (Organizer: Lukas Mueller)
Tobacco (Organizer: Nikolai Ivanov)
Potato (Organizer: Christian Bachem)
16:00-16:15 | COFFEE BREAK
POSTER SESSION
GALA DINNER

Wednesday, October 3

OFF-SITE TOURS

Thursday, October 4

08:15-10:00SESSION V: SOLANACEAE GENOMICS
Organizer: Sander Peters, Co-organizer: Hans de Jong
08:15-08:45KEYNOTE SPEAKER
08:45-09:15TALK 1
09:15-09:30TALK 2
09:30-10:00TALK 3
10:00-10:15 | COFFEE BREAK
10:15-12:15SESSION VI: ABIOTIC and BIOTIC STRESS
Organizer: Yuling Bai
10:15-10:45TALK 1
10:45-11:15TALK 2
11:15-11:45TALK 3
11:45-12:15TALK 4
12:15-14:00 | LUNCH
14:00-16:00PARALLEL WORKSHOPS III ASRT
Organizer: Simon de Hoop
16:00-17:00CLOSING of SOL 2018
POSTER SESSION